Projekty Medali Societas Generationis Scrutandis Destina dla wyróżnionych Medalem TBR oraz Nagrodą im. Profesora Władysława Bielańskiego są „darami serca” Pana Profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie Bronisława Chromego – artysty rzeźbiarza, medaliera, malarza i poety, które w roku 2005 przekazał Towarzystwu Biologii Rozrodu.
Ten dar, zrodził się z przyjaźni, szacunku i współpracy Artysty z krakowskim środowiskiem naukowym zajmującym się badaniami nad rozrodem zwierząt, skupionym wokół prof. Władysława Bielańskiego oraz Stefana Wierzbowskiego, już od połowy lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Profesor Chromy znał wiele osób z tego grona, wiedział nad czym pracują i dyskutują, dlatego z wielką radością przyjął naszą propozycję uświetnienia idei działalności Towarzystwa medalem. Gestem tym, Artysta wyróżnił Towarzystwo Biologii Rozrodu i przeniósł do spiżu, materialny i duchowy zapis „symbolu tajemnicy życia” (rozwijające się płody zwierząt) jako awers, oraz „potrzebę jego doglądania” (pasterz strzegący stado owiec) rewers.
Dopełnieniem podarowanego nam dzieła sztuki, jest łacińska transkrypcja nazwy Towarzystwa umieszczona na otoku: „Societas Generationis Scrutandis Destinata”, którą opracował Ojciec dr Szymon Hiżycki. Doktor teologii monastycznej, filolog języków klasycznych i wschodnich, Opat w 1000-letnim Klasztorze Benedyktynów w Tyńcu. Według Ojca Opata zaproponowany zapis w łacinie Rzymu, należy tłumaczyć, że jest to „Towarzystwo – Societas, którego przeznaczeniem (które ma upoważnienia) – Destinata, do prowadzenie badań – Scrutandis nad rozrodem – Genrationis, w bardzo szerokim ujęciu, a nie tylko Reproductionis”.
Medale wpisujące się w ponadczasową twórczość wielkiego humanisty, artysty wrażliwego na piękno przyrody, patrioty, przyjaciela zwierząt, Twórcy, zmuszającego do zadumy i refleksji wraz z łaciną symbolem ciągłości, sprawiają, że są to dzieła sztuki, które mają także wartość ponadczasową. A jako takie, powinny być: cenione, chronione oraz napawać nas Członków Towarzystwa Biologii Rozrodu, dumą i radością ich posiadania.
Kraków-Olsztyn, listopad 2020 r.
Prof. dr hab. Edward Wierzchoś